Patlıcanı özellikle kızartınca yada közleyince daha çok severim. Ancak bizim ev ahalide bir o kadar sevmez :( Eee onlar sevmiyor diye, hiç ...

Patlıcanı özellikle kızartınca yada közleyince daha çok severim. Ancak bizim ev ahalide bir o kadar sevmez :( Eee onlar sevmiyor diye, hiç patlıcan yemeyecek miyiz? Hiç yani....
Tabi ki de yiyeceğim. Hatta bugün sizlere balık tadında, lezzetli mi lezzetli -özellikle patlıcan sevengillerin- bayılacağı bir tarif vereceğim.
Evet evet tarif başlıkta da yazdığı gibi unlu patlıcan kızartması. Ben bu yaz unlu patlıcan kızartması tarifini, favori patlıcanlı tarifim ilan ettim. ;)


Unlu Patlıcanlı Kızartma Tarifi


Madem favori patlıcanlı tarifim ilan ettim. O zaman hemen tarifimi sizinle de paylaşacağım da sizlerde yapıp, tadına bir bakın. Bakalım sizde unlu patlıcan kızartmasını benim beğendiğim kadar beğenecek misiniz?...


Unlu patlıcanlı kızartma malzemeleri

  • 2 adet patlıcan
  • 2 adet yumurta
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 çay kaşığı dolusu kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Sıvı yağ


Unlu patlıcan kızartması nasıl yapılır?

İlk olarak patlıcanları 'alacalı' olarak tabir ettiğimiz şekilde soyun. Sonrada yuvarlak yuvarlak doğrayın. Soyma ve doğrama işlemleri bittikten sonra patlıcanların acılığının geçmesi için tuzlu suda biraz bekletin. Sonrada kurulayıp çıkarın.

Unlu Patlıcanlı Kızartma Tarifi

Patlıcanları tuzlu suda bekletirken bir kenarda da derin bir kabın içine yumurta,un, kabartma tozu ve tuzu ekleyip iyice çırpın. Kek kıvamında bir harç elde etmiş olacaksınız.
Sonrada tuzlu suda bekletip, daha sonrada süzüp, kuruladığınız patlıcanları tek teke sos bulayın...

Unlu Patlıcanlı Kızartma Tarifi

Bir tavada sıvı yağ kızdırın. Sonrada teker teker soto bulanan patlıcanlar kızgın yağa koyun; arkalı önlü kızartın...
Arkalı önlü kızartılan unlu patlıcan kızartmaları daha sonra kağıt havluya çıkartılıp, fazla yağını çektirin

Sonrada servis yapın. Immm leziz mi leziz, unlu patlıcan kızartmanız hazır...

Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin ve afiyetler olsun...

Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım

Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.