Demirhindi , 20-25 m boyunda büyük bir ağaçtır. Çiçekleri, dalların ucunda sarı ya da kırmızımsı salkımlar halinde bulunur. Yaprakları yem...

Demirhindi, 20-25 m boyunda büyük bir ağaçtır. Çiçekleri, dalların ucunda sarı ya da kırmızımsı salkımlar halinde bulunur. Yaprakları yem olarak kullanıldığı gibi kaynatılarak içilen suyu solucan düşürücü olarak da kullanılır. Meyveleri yenebilir ve iç yumuşatıcıdır; ayrıca  reçel ve şerbet yapımında da yararlanabilir.

Demirhindi şerbeti Osmanlı Padişahlarının pek sevdiği, özellikle de ramazanda iftar sofralarından eksik etmediği bir içecekmiş. Orijinali 40 farklı baharat ile hazırlanarak yapılıyormuş. Özellikle ramazanlarda tüketilmesinin sebebi durma noktasına gelen bazı sistemlerimizin düzenli çalışmasına yardımcı olmasıymış. 

DEMİRHİNDİ ŞERBETİ VEDE FAYDALARI

Demirhindiyi bizim keşfetmemiz ise; Eşimin iş yerindeki bir gıda mühendisi arkadaşının tavsiyesi üzerine aktardan sipariş verip alıp gelmesi sonucunda  oldu... 

Demirhindiyi. aşağıda gördüğünüz şekilde aktardan aldık. Ben bu parçayı bir bıçakla yarısını kesip şerbet yaparak denedim. Ama inanılmaz derecede faydasını gördüm . Özellikle eşimle bendeki kabızlık sorunumuzu çözdü. Bağırsaklarımızın daha düzenli çalışmasına sebep oldu. Çocuklardaki bağırsak solucanlarına iyi geldiği için çocuklara da içirdim.
Ancak onlara içirmek için bardağa koyduktan sonra bir tatlı kaşığı da bal katıp, karıştırdıktan sonra verdim. Çünkü demirhindinin ekşimsi bir tadı var. O sebepten çocuklar içmekte biraz zorlanıyor. Ama dediğim gibi içmeden önce biraz bal ekleyip verdiğinizde gayet rahat şekilde içiyorlar.
Antioksidan açısından da zengin olan demirhindinin faydaları

 Demirhindinin diğer yarısını tekrar şerbet yaparken resimlerini çektim ki, bu demirhindi ve şerbetini sizlerle paylaşarak aranızda bilmeyenleriniz varsa onlar için bilgi vermek vede tanıtmak istedim.

Demirhindi şerbeti malzemeleri

  • 300 gram demirhindi
  • 2 litre su
  • 3 kg şeker

Demirhindi şerbeti nasıl yapılır?

Demirhindinin üzerine 2 litre su ekleyip, biraz suda beklettikten sonra bir tencereye alıp, suyla kaynatılıp süzülür. Elde edilen sıvıya şeker eklenip yeniden birkaç dakika daha kaynatılır. Biraz soğuduktan sonra yeniden süzülür. ( Şeker yerine bal da kullanılabilir.)

Demirhindi şerbeti nasıl yapılır?

Şimdi ise Antioksidan açısından da zengin olan demirhindinin faydaları:


1. Antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı etkilidir. Karoten, C vitamini ve B vitaminleri içerir.

2. C vitamini eksikliğine karşı etkilidir.

3. Ateş düşürücüdür ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

4. Sindirim sistemini hızlandırır.

5. Kolesterolü düşürür.

6. Kalp sağlığını korur.

7. Gargara yapıldığında boğaz ağrısına iyi gelir.

8. İnflamasyonu iyileştirici olarak cilde uygulanabilir.


Hoşça kalın.


Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.