Hayırlı kandiller sevgili okurlar! Allah'ın rahmeti ve bereketli sizlerle olsun. Bu mübarek günde Allah tüm Müslüman alemin üzerine ç...

Hayırlı kandiller sevgili okurlar!

Allah'ın rahmeti ve bereketli sizlerle olsun. Bu mübarek günde Allah tüm Müslüman alemin üzerine çöken; gafleti kaldırmayı nasip eder inşallah... Ve duaları kabul olan kullardan eylesin bizleri... (amin)

Kandillerde genellikle adet haline gelmiş olan eşe-dosta ve komşulara; kandil simitleri yada kandil helvaları yapılıp, dağıtılır. Bu günlerde evlerde, pişen miss gibi helva kokuları kaplar. Ve bir parçada komşuya hazırlanıp, kapısı çalınıp, helva ikram ederseniz.  Böylelikle Komşunuz aranızdaki ilişkiler daha da güzelleşir ve karşılıklı birbirinizin kandilinizi kutlayarak, sevap dahi kazanırsınız.

O sebepten bence hiç vakit kaybetmeden hemen sizde mutfaklarınıza koşup, en basitinden bir irmik helvası dahi olsun yapın. Ama yok, klasik helvalardan biraz faklı olsun, benim bir farkım olsun derseniz de; şimdi size vereceğim elmalı irmik helvası tarifi tam size göre. Benden söylemesi... :D

Elmalı İrmik Helvası Tarifi


Elmalı irmik helvası malzemeleri

  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı süt
  • 2 adet elma
  • 100 gram margarin
  • 1 çay kaşığı kadar tarçın

Elmalı irmik helvası nasıl yapılır?

İlk olarak sütle şekeri bir taşım kaynatıp, soğumaya bırakın. Sonrada  elmalar soyup, temizlendikten sonra küp küp doğrayın.
Sütlü şerbetini hazırladık, elmaları da doğradığımıza göre. Şimdi sıra helva kavurmaya geldi. İlk olarak geniş bir tavaya margarini eritip, irmikleri ekleyin. İrmikleri karıştırarak kavurmaya başlayın. 

Elmalı irmik helvası nasıl yapılır?

İrmikler rengini hafif değiştirmeye başlar başlamaz hemen küp küp doğradığınız elmaları da içine ekleyip, karıştırmaya devam edin. Devamlı karıştırarak irmiklerin rengi istediğiniz kıvama gelince kadar kavurun. Elmalı irmiğiniz istediğiniz renge ulaştığında ise, daha önceden hazırladığınız sütlü şerbeti, kavurduğunuz elmalı irmiğin üzerine dökün. Sonrada ocağın altını en kısığa alıp, karıştırarak şerbetinin çekilmesini sağlayın.

Elmalı irmik helvası nasıl yapılır?

Sütlü şerbeti çekilen helvayı daha sonra hemen altını kapatıp, bir 20 dakika kadar dinlendirip, daha sonrada servis edin. Ben servis ederken elma ve irmiğe en çok tarçın yakıştığını düşündüğüm için tarçınla birlikte servis yaptım. Siz istediğiniz şekilde servis yapabilirsiniz. Çalıştırın hayal güçlerinizi hanımlar :)


Hoşça kalın.

Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.