Havuç, gözlere iyi geldiği için genellikle çocukların meyve saatinde bol bol soyup, keser veririm. Mucizevi meyve ister tatlı, ister tuzlu ...

Havuç, gözlere iyi geldiği için genellikle çocukların meyve saatinde bol bol soyup, keser veririm. Mucizevi meyve ister tatlı, ister tuzlu çeşit olsun. Nereye girse yakışıyor. Bildiğiniz üzere havuçlardan, havuçlu irmik helvası yapmışlığım var. Maden havuçlu irmik helvası büyük bir iştahla yendi. O zaman neden havuçlu sütlaç olmasın ki? diye düşünüp. Hemen bir koşu mutfağa gidip, havuçlu sütlaç yapmaya koyuldum. İsterseniz sizde takılın peşime de birlikte yapalım... (hııı olma mı?)

Havuçlu sütlaç tarifi


Havuçlu sütlaç malzemeleri

  • 4 su bardağı süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • 3 adet orta boy havuç
  • Yarım su bardağı pirinç

Havuçlu sütlaç nasıl yapılır?

İlk olarak bir su bardağı su içinde pirinçleri yıkayıp, haşlıyoruz. Daha sonra haşlanan pirinçlerin üzerine sütü ekliyoruz. Sonrada havuçları rendeleyip, ekleyin. 
Sonrada ocağın altını kısıp, ara ara karıştırarak (dibine tutmaması için) bir 10 dakika kadar pişiriyoruz. 
En sonunda şekerini ekleyip, bir iki taşım kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Burada sütlaç malzemesi olarak havuç kullandığımız ve havuçta şekerli bir sebze olduğu için şeker miktarını isterseniz biraz azaltabilirsiniz. 

Havuçlu sütlaç nasıl yapılır?
Ocağın altını kapattıktan sonra servis edeceğiniz kapların içine sıcağı sıcağına koyun. İlk sıcaklığı geçene kadar tezgahın üzerinde. Daha sonrada buzdolabının içinde 2-3 saat kadar bekletin.

Sonrada afiyetle yiyin...


Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin ve afiyetler olsun...


Diğer sütlaç tariflerim ise burada

Hoşça kalın.

Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.