Merhabalar arkadaşlar; Bugün sizlere başımdan geçen bir olayı -en başından anlatarak; pratik bilgi vereceğim. Bu bilgiyi aslında birazda ...

Merhabalar arkadaşlar;

Bugün sizlere başımdan geçen bir olayı -en başından anlatarak; pratik bilgi vereceğim. Bu bilgiyi aslında birazda kendim için bir köşede dursun diye not tutmak maksatlı yazıyorum. Çünkü şuan ki paylaşacağım çözüm benim için çok değerli. (Ayy resmen altın bulmuşa döndüm. )

Yaklaşık 2 ay önce eşimin çok sevdiği yeni bir pantolonun arka kısmı servis arabasının kapı kenarındaki makine yağına değmiş. Tabi pantolonun arka kısmı pert... Bizimki üzgün üzgün gelip:
''Aşkın ben bu pantolonu çok seviyordum. Ne olur bir şey yapta şu yağ lekesini çıkar'' Diye pantolonu benim başıma attı.

Pantolonu elime aldım. İçimdeki uyuşuk iç ses: 'at çamaşır makinesine; yüksek devirde yıka. Çıkar' dedi. Tabi teklifi cazip gelince hiç düşünmeden hemen uyuşuk iç sese kulak verip; çamaşır makinesine atıp, yüksek devirde yıkadım. Ama sonuç aynı. Hiç bir değişme dahi söz konusu değil. Üstelik pantolon iyice kırış kırış olmuş. Öfff böylede kırış kırış kötü gözüküyor diye birde ütü ile ütüledim. Oldu mu kıytırık yap lekesi; kalıcı yağ lekesi. Aldım mı başıma belayı?.. Neyse ben bu pantolonu arka köşelere atayım da bizimki bu pantolonu unutsun da bende çaktırmadan atayım diye birde hainlik düşündüm. Ama tabi bizimki takıntılı, o pantolonu illaki eski halinde tekrar giymek istiyor. (Sen sanırsın başka giyecek bir şeyi yok...)

 Bir ara leke çıkarıcı reklam gözüme takıldı. O  reklamlarda; bir tane beyaz bir tişörte yağ, çilek, salça dökülür sonra hemen hemene o pahalı leke çıkarıcıların yarısı o lekenin üzerine dökülür sonra bir iki karıştırma sonucu leke; o tişörtten çıkar. ''iyiymiş bu'' diyerek hemen marketten o pahalı leke çıkarıcıdan aldım. Üzerinde yazdığı gibi yağ lekesinin üzerine bir kapak döktüm. Reklamlarda gösterildiği gibi bir iki karıştırdım. Hatta bırak karıştırmayı elime alıp, çitiledim bile. Yok o yağın bir kısmı dahi çıkmadı. Baktım olacak gibi değil. Cimriliği bırakıp, lekenin üzerine -reklamlarda olduğu gibi- yarıdan fazlasını döktüm. Sonrada iki elimle de biraz çitiledim. Ama yok olmuyoor. Leke yine yerinde aynen duruyor. (2. yöntem olan leke çıkarıcı yöntemi de başarısızlıkla sonuçlandı.)

Hemen acil durumlar için danışman olan kayın validemi arayıp, durumu anlattım. O da hemen bana kolonya ile çitile dedi. Ama o mürekkep lekeleri için geçerli idi. Bu yağ lekesi dediysem de bana: 'sen yap, onuda çıkarır' dedi. Denemekten bir şey çıkmaz diye evdeki limon kolonyası ile de çitiledim. Yok yine o leke olduğu gibi duruyor. Çıkmadııııı!... (Böylece 3. yöntemde başarısızlıkla sonuçlandı.)

Sonra ben eşime: ''Ben senin çamaşırcın mıyım? Ne bileyim bu leke nasıl çıkacak? Her şeyi denedim ama ; çıkmadı'' Diye bir güzel çemkirdim. Bizimki benim azarımı  da yeyince ''iyi tamam'' diyerek pantolonu gözden çıkardı; aslına bakarsan çıkardı demiyelim de çıkarmak zorunda kaldı diyelim. Yoksa diğer türlü o pantolonu giymeyi halen çok istiyor. Hatta eskisinden daha çok istiyor. Bakışlarından belli...

Motor yağ lekelerini ne çıkarır?

Ahhh ahhh bu hassas yürek dayanamadı. O pantolonu atmaya kıyamadı. Bir köşeye bırakıp, boş bir zamanımda araştırıp, tekrar denerim diye kaldırıldı. Aradan 2 ay gibi bir zaman geçince o pantolon aklıma düştü. Hemen küçük çaplı bir araştırma yaptım. Motor yağ lekelerini ne çıkarır diye? Karşıma sirke ve karbonat çıktı. Sirke fikri pek cazip gelmedi. Ama karbonat fikri aklıma yattı. Neden olmasın diye hemen pantolonu elime alıp, bir kaba karbonat koyup, elime de eski bir diş fırçasını aldım. Diş fırçasına karbonatı döküp, lekeyi karbonat ile fırçaladım. İlk başta karbonat yağı emdi. Karbonat topak topak topaklaştı. Ama leke halen yerinde; sonra o karbonatı pantolonun üzerinden silkeledim. Sonra mutfaktaki yağ çözücü gözüme ilişti. Aynı kaba 1 yemek kaşığı kadar yağ çözücü, 1 yemek kaşığı kadarda yine karbonat ekleyip ikisini karıştırdım. Sonrada o karışımı yine diş fırçasının üzerine koyup, lekeye sürtmeye başladım. VE BİNGO LEKE ÇIKTI!... Oleyyy sonunda iki aydır aklımı ve elimi oyalayan kalıcı motor yağı lekesini çıkarabildim.

Sonra sonucu biran önce görmek için hemen çamaşır makinesine pantolonu tekrar atıp, bir kez daha 50 derece yıkattıktan sonra asıp, kuruttum. Sonrada sonucu gözlerimle görüp, kendimle gurur duydum. Şimdi gidip, gelip pantolonun o lekeli yerine bakıp, lekenin olamayışına çocuklar gibi seviniyorum. Eşimin tabiri ile de eserimle gurur duyuyorum.

Biraz uzun bir yazı oldu. Ama inanın sonuç harika bence sizinde eşinizin, kendinizin yada çocuklarınızın böyle yağ lekeli bir kıyafeti varsa hemen deneyin ve sonucu kendi gözlerinizle görün. ;)

Hoşça kalın.
Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.