Biz ailecek bir şeyler yapmayı çok seviyoruz. Özellikle soğuk hafta sonlarında evden dışarı çıkamadığımız günler, can sıkıntısını giderip,...

Biz ailecek bir şeyler yapmayı çok seviyoruz. Özellikle soğuk hafta sonlarında evden dışarı çıkamadığımız günler, can sıkıntısını giderip, eğlenceli bir gün haline getirmek için. İpten avize yapmak gibi aktiviteler yapıp, mutlu oluyoruz....

Yaptığımız obje ve nesneleri birde bu şekilde kullanınca sanki dünyalar bizim olmuş gibi seviniyoruz.

Çünkü bu yaptığımız objelerde tüm ailenin emeği ve eli var. O yüzden bizim için her şeyden değerli oluyor. Ara ara kafamızı kaldırıp avizemizi bakıp ''Vayyy canına , şimdi bunu biz mi yaptık?'' diye kendimize ve yaptıklarımıza, kendimiz dahi şaşırıp. Hayran hayran bakıyoruz. Ki zaten en son başımıza gelen küçük kazadan sonra anladım ki. İnsan kendi evine ve kendine nazarı değiyormuş. (test edildi ve onaylandı)

İsterseniz şimdide bu şaheser avizeyi nasıl yaptığımızı sizlere resimli olarak anlatayım. Ne dersiniz? Olur mu?...

İpten Avize Yapımı

Malzemeler:

  1. İp
  2. Tutkal
  3. Sim
  4. Leğen


Önce bir leğene beyaz tutkal, yada ev yapımı tutkal dökün. (Bu arada ev yapımı tutkal tarifimde bir başka yazıda paylaşacağım) Daha sonra bu tutkalın içine istediğiniz renkte sim dökün. Tabi bu sizin tercihiniz isterseniz hiç simde dökmeden yapabilirsiniz.

Daha sonra şişirdiğiniz bir balonun ağzını bağlayıp, uç kısmından itibaren yukarıda ki fotoğrafta da gördüğünüz üzere gelişi güzel olarak tutkallı ve simli ipi sarın. Bu sarma işlemini dikkatli olun. Ne çok sıkın nede çok gevşek bırakın. Çok sıkmayın. Çünkü çok sıkarsanız balonunuz patlayabilir. Biz ip avize yaparken 3 tane balonu bu şekilde çok sıktığımız için patlattık.

Çok gev-şekte bırakmayın. O zamanda ip avizeniz güzel olmaz. İpi, şişirdiğiniz balona gelişi güzel bir şekilde doladıktan sonra bir yere asıp kurumasını bekletin.


Bir iki gün kuruduktan sonra bir iğne yardımı ile ipin içindeki balonu patlatın.


Ve en son olarak üst kısmı kesip daha sonra duyuda takıp, ipten avizenizi gönül rahatlığı ile kullanın. :)

Yapmak isteyen kişilerin kafalarına takılmış bir soru olursa bana çekinmeden sorabilirsiniz.

Hoşça kalın...
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.