Yazar:  Luke Rhınehart Çeviri:  Enver Günsel Sayfa Sayısı:  464 Baskı Yılı:  2008 Yayın Evi:  Pegasus yayınları Luke R...

Yazar: Luke Rhınehart

Çeviri: Enver Günsel

Sayfa Sayısı: 464

Baskı Yılı: 2008

Yayın Evi: Pegasus yayınları


Luke Rhınehart yazarının kitabı olan zar adam hakkındaki araştırmalarıma bakılırsa; okurlarını iki kısıma ayırmış. Kimisi çok beğenmiş, kimisi ise hiç beğenmemiş. Ben ise kitabın arka kapağı vede üstünde 'çok az kitap hayatınızı değiştirebilir. Bu roman değiştirecek!' sözünden çok etkilenmiş ve hemen elime geçer geçmez ilk bu kitabı okumaya başlamıştım. Ancak kitap bende konu bakımında hayal kırıklığı oluşturdu. Çünkü bu şekilde zarların her istediğini yapıp, ailesini, işini ve eş dostunu kaybeden bir insanı hiç hayal dahi edemedim. Bence bu tarz insanlar kesinlikle akıl sağlığını kaybetmiş insanlardır.


ZAR ADAM NE DEMEK?

Zarlara verdiği kısa vade ve uzun vadeli seçenekler ile hayatına yön verip, O seçenekler doğrultusunda hareket ediyor. Bu seçenekler içerisinde: İyi, kötü, istekli, isteksiz gibi bir sürü seçenek bulunuyor.
Düşünün bir kere zarlara tek gelirse deli gibi davranıp insanlar ile iletişim kurmayacağım. Çift gelirse tüm gün bir çocuk gibi davranacağım diye seçenekler sunuyor, sonrada zar atıyor. Zar ne gelirse hiç itiraz etmeden o zarın söylediğini yapıyor.
Hatta o verdiği seçenekler bazen o kadar çok abartılı oluyor ki, yok efendim arkadaşımın eşine tecavüz edeceğim. Yada eş cinsel olacağım gibi saçma sapan seçenekler dahi veriyor. Çıkan sonucu ise hiç şaşmadan uyguluyor. Sanki onu zarlar yönetiyormuş gibi. resmen zar adam=zar köle oluyor...


ZAR ADAM KİTABININ KONUSU

Kitabın konusuna gelirsek, kitabın baş kahramanı yazarla aynı isimde Luke Rhınehart. Evli, iki çocuk sahibi, iri boylu, iri yapılı, dini inançları zayıf bir psikayatrist. Bu adam hayatın monotonlaşmasından sıkılmış artık hayattan tat almamaya başlaması sonucu bir gece evinde verdiği parti bitiminde tüm arkadaşları gidince, aklına zar atıp seçenek sunmak gelir. Ve bu seçeneği ilk başlarda korkarak da olsa gerçekleştiriyor. Ve o seçeneği gerçekleştirmesi sonucu kendinden büyük bir rahatlama ve huzur bulunca artık sık sık zarlara seçenekler sunup, uygulamaya başlıyor.
Zamanla artık bu zar atma terapisini eş ve dostuna hatta hastalarına dahi anlatıp, uyguluyor. 
Bence zar adam kitabının konusu hakkında film çekilirse kesin +18 yaş olarak çekilir. Yani kitabın içinde ara ara pornografik içerikler yanında mide bulandırıcı sahneler bulunmakta. Ben okurken midem kalktı ve şöyle düşündüm. ''İnsanoğlu aslında çok özgün ve vahşi varlıklar. Belirli bir inanç ve kurallar olmasa ne kadar çok sapıtabilecekleri bu kitap ile kanıtlanmış bulunmakta.''

Zar adam kitabın devam kitabı olan zar adam iz peşinde kitabı da bende var. Ancak şuanda onu okumak istemiyorum. Hazır elim de başka kitaplar varken onları okuyacağım. Ama en son yine elimde hiç okunacak kitap kalmadığı bir zaman belki bir umutla 'bu kitap farklı ve güzeldir' diye okurum herhalde.
Sizlere ise kesinlikle tavsiye etmem bence elinizde yoksa hiç boş yere almayın. Onun yerine başka kitapları alın.

Hoşça kalın...
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.