Yazar:  Dan Brown Çeviri:  Sezen Soner Sayfa Sayısı:  436 Baskı Yılı:  2006 Yayın Evi: ODTÜ geliştirme vakfı Dan Brown...

Yazar: Dan Brown

Çeviri: Sezen Soner

Sayfa Sayısı: 436

Baskı Yılı: 2006

Yayın Evi: ODTÜ geliştirme vakfı

dan brown dijital kale kitabı

Dan Brown'in ilk yazdığı kitabı olan dijital kale -ilk yazılan kitaplarda genellikle yaşanan acemi hatası, kurgu sorunu bu kitapta yer almıyor. Kitaptaki kurgu o kadar güzel kurulmuş ki. İnsan dijital kaleyi okurken her tahmin ettiği son olmuyor. Okuyucunun tahmin ettiğinden çok daha farklı, insanın aklının ucuna dahi gelmeyen bir olay ortaya çıkıyor. Yani bir bakıma iyi ve kötü kavramı değişiyor. Dijital kale kitabının ilk sayfalarında okurken kafanızda belirlediğiniz iyi ve kötüler bizim düşündüğümüz gibi olmadığı ortaya çıkıyor.

Dan Brown' ın bu özelliği Davinci'nin şifresinde de vardı. Asıl katil aslında kahramanların yanı başında olan ve ondan yardım istedikleri sakat bir adam çıkmıştı. Hatırlarsanız. Bu dijital kalede de durum aynı kitabın başında yer alan çözülemez şifreyi kurup internet ortamına koyan Tankoda; okuyucunun kötü olarak algılamasını sağlasa da aslında aslı kötü ola o kişi olmadığı onun derdi sadece TRANSLTR'yi insanlara göstermek olduğu, kitabın son sayfalarında anlaşılıyor.

Dijital kale kitabının başından beri iyi olarak algıladığımızı komutan Strathmore aslında iyi olmadığını kendi başına hareket ederek Tankoda'nın oyunun içine düşüp şifre olarak bildiği şeyin aslında virüs olduğunu bilmeden TRANSLTR'ye yükler ve çözmeye başlar.... Komutanın asıl niyeti ne? Niçin bu şekilde kendi başına bir işe kalkıştığını kitabın son yapraklarında sizin düşündüğünüzün tam tersi olarak karşınıza çıkacak. Ama isterseniz ben şimdilik dijital kale kitabı hakkında daha fazla tüyolar vermeyeyim de kitabı okumayıp, okumak isteyenlere haksızlık etmiş olmayayım.

Dijital kale kitabını ben büyük bir zevkle okudum. Kitabı okurken dış dünyadan kopup kendinizi kah NSA içinde şifre çözmek ile kah İspanyol da yüzüğün peşinde yüzük aramakla kafa yorduğunuzu göreceksiniz.

Heyecanlı, macera yüklü bir polisiye kitabı okumak isterseniz size Dan Brow'ın Dijital Kale kitabını okumanızı öneririm.

Hoşça kalın.
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.