Ben yaklaşık 12 yaşlarında iken benden bir yaş küçük olan erkek kardeşim sürekli benden kek, tatlı, dondurma, kurabiye, gibi şeyler yapmam...

Ben yaklaşık 12 yaşlarında iken benden bir yaş küçük olan erkek kardeşim sürekli benden kek, tatlı, dondurma, kurabiye, gibi şeyler yapmamı isterdi... Kendisi tamamen bir hamur işi hastasıdır da :) Gerçi şuanda evlendi bir tane benim Efe ile yaş oğlu; birde 2 yaşlarında ikizleri var. Şuanda evli, barklı bir baba ama halen yazın gördüğümde eşi ile de görüşünce oda söyler ki onun o tatlı ve hamur işi merakı halen gitmemiş. Yine aynı şekilde çoook seviyormuş...

Neyse efendim benim bu erkek kardeşim benden sürekli bu şekilde hamur işleri vede tatlı türleri isterken bende o zamanları onun istediği tatlıları yapar ama daha sonradan da ondan rüşvet ister yada benim isteklerimi yapmak için köle niyetine kullanırdım :) Zavallı sırf boğazı yüzünden benim tüm eziyetlerime razı olur ne istesem yapardı. :) İşte daaaaa o yıllardan beri yaptığım bir tatlı; geçenlerde çekmeceyi açınca kemal paşa tatlısı poşeti gözüme çarpıca, aklıma geldi. Vee ben bu tatlıyı yaptım. Nasıl mı yaptım? Gelin o zaman sizlere tarifini vereyim de sizde pis boğaz eşiniz, çocuklarınız, arkadaşınız yada sevgiliniz, hiç olmadı benim gibi erkek kardeşine yapıp benim onu kullandığım gibi kullanabilirsiniz. Çünkü gerçekten de çok lezzetli bir şey oluyor... Bu lezzeti tadanlar size resmen amade oluyorlar. Söylemesi benden(!)... ;)

CUPTA MUHALLEBİLİ KEMAL PAŞA TATLISI

Malzemeler:


Kemal paşa hazırlanması için:
  • 1 paket kemal paşa tatlısı
  • 1 su bardağı şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • 1-2 damla limon suyu


Muhallebisi için:
  • 1 litre süt 
  • 1,5 kahve fincanı un
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket krem şanti
  • Bir iki parmak margarin yada tereyağı
Hazırlanışın da ise; önce kemal paşanın şerbeti için su ve şeker bir tencereye koyup kaynatın. Daha sonra içine hazır kemal paşaları ekleyip bir iki damla limon suyunu da ekleyin. Sonra kemal paşalar kıvamına gelmeye başlayanları teker teker bir tabağa alın. Sonra o kemal paşaları soğumaya bırakın.

CUPTA MUHALLEBİLİ KEMAL PAŞA TATLISI

Kemal paşalar bir kenarda soğuya dururken siz hemen muhallebisini yapmaya koyulun. Bunun içinde ilk olarak bir tencereye margarini koyup eritin. Daha sonra eriyen margarinin üzerine unu döküp kavurun. Kokusu çıkana kadar kavrulan unun üzerine daha sonra yavaş yavaş sütü ekleyin. Daha sonrada şekeri de ekleyip bir muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin.

Muhallebiniz tam kıvamına geldikten sonra , ocağın altını söndürün. Daha sonra sıcak olan muhallebinizin içine krem şanti vede vanilyayı da ekleyip bir mikser ile tamamen pürüzsüz olana kadar çırpın.

Muhallebinizde hazır olduktan sonra bir kup yada bardak alıp en altına 2 veya 3 tane kemal paşa koyun. Daha sonra muhallebilerin üzerini hazırladığınız muhallebiyi dökün. Tüm bu işlemlerini hazırladığınız kemal paşa vede muhallebiler miktarı kadar kuplara eşit şekilde bölüştürün. Sonra en son olarak isterseniz dekor amaçlı en üstlerine de birer tane kemal paşa koyun.

Veee işlem tamamdır. Şimdi muhallebili kemal paşa tatlınızı soğutmak için doğruca buzdolabınıza kaldırın. Sonrada sevdiklerinize ikram edin. 

Başta da anlattığım üzere benim psikolojimde bu tatlının geçmişi rüşvet tatlısı olarak kaldığı için. ''Şimdi bu tatlıyı yaptım ya illaki yine bir kişiye bu tatlım karşılığı istediğimi yaptırmam lazım. Yoksa diğer türlü rahat edemem.'' diyerek düşündüğüm için.

CUPTA MUHALLEBİLİ KEMAL PAŞA TATLISI

O anda hedefimde olan Efe'yi hemen bulup ona ''oğlum sana bu tatlıyı verirsem sen bu tatlıyı yerken bende abini okuldan alıp geleyim. Sen benimle okula gelme olur mu?.. Dedim.

Veeee sonuç olumlu hedefime ulaştım. Efe verdiğim muhallebiyi öyle kendinden geçmiş vede şirin şekilde götürürken, bende hemen bir koşu gidip Emir'i okuldan aldım geldim. :) Anlayacağınız arkadaşlar bu tatlı yine hedefini buldu. Bu sefer rüşvet olarak verdiğim kişi kardeşim değil ama oğlum oldu. :)


Hoşça kalın.

Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım

Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.