Dana çiğeri kavurması, diğer bir adı da arnavut ciğeri olarak geçen tarifi bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.... Tarife geçmeden önc...

Dana çiğeri kavurması, diğer bir adı da arnavut ciğeri olarak geçen tarifi bugün sizlerle paylaşmak istiyorum....

Tarife geçmeden önce isterseniz Ülkemizde gerçekten de komik bir hal almış olan sakatat tartışmalarına değinmek istiyorum. Kimi uzmana göre yenmesi tehlikeli olduğunu kimisine göre de yenmesinde bir sakınca olmadığı konusunda iki zıt düşünce hakim... Ama ben anam babamdan duyduğum ve bildiğime göre ciğer insana kan yapar diye bilir ve bunun içinde arada evde yaparım. Ve bence de çok lezzetli bir tarif kesinlikle sizlere de yapın derim... Veee tarifime geçerim... :)

tokideki sesin ciğer tarifi


Malzemeler: 
-Yarım kilo kadar dana ciğeri
-Sıvı yağ
-un
-tuz ve karabiber, kırmızı biber
-1 baş kuru soğan

tokideki sesin ciğer tarifi

Önce ciğerleri alıp bir güzel yıkayın daha sonra bir bıçak yardımı ile küçük küçük kesin. kesme işlemini bitirdikten sonra bir tavaya sıvı yağı döküp kızdırın. Kızgın yaga önce doğrayıp daha sonra unladığınız ciğerleri boşaltıp kızartın bir kevgir süzgeç yardımı ile arada alt üst edin ki her tarafı eşit şekilde kızarsın. tüm bu şekilde ciğerlerinizi kızarttıktan sonra servis tabağına alın. Diğer taraftan piyazlık şekilde doğradığınız kuru soğanları elinizle suyunu iyice sıkıp daha sonra kırmızı biber ve limon sıkıp hazırlayın. İsteğe göre ya ciğerlerinizin üzerini süsleyin yada ayrı bir tabağa küp küp doğrayıp kızarttığınız patatesler ile servis yapın. Tercih sizin damak tadınıza ve göz sanatınıza kalmış. :) Bir küçük tavsiye ciğerleri yemeğe oturmadan bir 5-10 dakika önce kızartın ki sıcak sıcak servis yapabilesiniz..

tokideki sesin ciğer tarifi

Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin ve afiyet olsun...

Hoşça kalın.
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.