Yazar: Victor Hugo Sayfa Sayısı: 496 Baskı Yılı:  2007 Yayınevi: Star medya yayıncılık Sefiller, bu kitabı çok çook beğendim ...

Yazar:Victor Hugo

Sayfa Sayısı:496

Baskı Yılı: 2007

Yayınevi:Star medya yayıncılık


TOKİDEKİ SESİN OKUDUĞU KİTAP

Sefiller, bu kitabı çok çook beğendim tabiri caizse okumadım sanki izledim :) Çünkü kitapta o kadar akıcı vede güzel dil söz konusu ki su gibi aktı... Ayrıca betinlemede çok başarılı bir kişiyi yada yeri anlatırken sanki o anlattığı şey resmen gözümün önünde canlandı...

Sefiller romanı hakkında özet verecek olursam, romanın kahramanı Jan Valjean, yoksul bir kürek mahkumudur... Hapisten çıktıktan sonra sarı pasaportu yüzünden toplum onu dışlar sırf bu sebepten kalacak bir yer bulamamaz, ve en son gece yarısı iyi kalpli bir Piskoposun evinde kalması ama daha sonradan oradan gümüş şamdanları çalar, fakat yakalanır. Piskopos, şikayetçi olmaz, üstelik ona iki de gümüş şamdan hediye eder; onlardan elde edeceği parayı namuslu adam olma yolunda harcamasını ister.Son olay, Jean Valjean’ın yaşamında bir dönüm noktası olur. Madeleine adıyla iş hayatına atılır, zengin olur, belediye başkanı seçilir. Fantin adında düşmüş, fakat ruhça temiz bir kadını polis şefi Javert’in elinden kurtarır. Javert, birdenbire ortaya çıkan ve kısa sürede zengin olan ve herkesin “Baba” dediği Madeleine’in kim olduğunu merak eder.

Madeleine, aranmakta olan Jean Valjean diye başka birisinin yakalandığını öğrenince, kendi yerine suçsuz birinin küreğe mahkum edilmesine gönlü razı olmaz, polis şefi Javert’e teslim olur.

Jean Valjean, zindandan yine kaçar. Bu kez Fantine’in kızı Cossette’i büyütüp yetiştirmek ister. Javert, yine peşindedir. J. Valjean bir manastıra saklanır, Fauchelevent adı ile yaşar. Cossette büyümüştür. Üniversite öğrencisi Marius ile aralarında bir aşk doğar.

Jean Valjean, Marius’u daima korur. İhtilal başlamış, Marius, Cumhuriyetçilerin safında yer almıştır. Cumhuriyetçilerce daha önce esir alınan Javert idam edilecektir. Bu işi Jean Valjean alır ve o, Javert’in kaçmasına göz yumar. Marius çatışmada yaralanır. Ona Javert yardım eder. Jean Valjean teslim olmak için geri döner, ancak Javert’i bulamaz. Javer, minnettarlık duygusuyla, görevini yapmadığı için Seine nehrine atlayarak kendi kendisini cezalandırmıştır.

Kitaptaki baş kahramamn olan Jan Valjean romanın sonunda kızı bellediği Fantin'in kızı Cossetteyi Marius ile evlendirir ve kendide öbür dünya için uzun bir yolculuğa çıkar.

Eğer ki kitabı okumamış olan kişiler varsa kesinlikle okusun. Kitap gerçektende çok sade vede güzel bir anlatımı var özellkle içinde anlamını bilmediğimiz kelimelerin olmaması bence kitabı dahada anlaşılır vede özgün yapmış.

Hoşça kalın.

Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.