İstanbul gezisi postlarından sonra bu film hakkında bende duygularımı yazmak istedim. Aslında bu filmi birçoğunuz izlediniz. Kimileri film...

İstanbul gezisi postlarından sonra bu film hakkında bende duygularımı yazmak istedim. Aslında bu filmi birçoğunuz izlediniz. Kimileri filmi çok beğendi, kimileri ise hiç beğenmedi. Benim fikrimi merak edenler için ise yazıyorum Türk Sineması adına çok önemli bir film olan Fetih 1453 iyisiyle kötüsüyle benim favori filmlerimin arasında.Bugüne kadar yapılan savaş filmleri arasında bile önemli yere sahip olan Fetih 1453 Hollywood filmlerinden farksız çok değerli bir film.Senaryoda bazı hatalar olduğu söyleniyor ancak hangi tarihi film en doğru bir şekilde sinemaya aktarılmış ki ? Bunların dışında Fetih 1453 oyuncu seçimiyle de ön plana çıkıyor.Kaslı oyuncuların seçimi filme hava katmış.Sıradan Türk filmlerinden farklı olmasını sağlamış.Oyunculuklarda İbrahim Çelikkol daha başarılı diğerlerinden.Filmde tek eksik büyük bir aşk hikayesin de yasak ilişki olarak değilde imam nikahlı bir ilişki olarak yansıtsaymışlar daha iyi olurdu bence. Ancak şimdilik bu göz ardı edilebilir bir durum. Herkesin izlemesi gereken ve şanlı tarihimizin en önemli olaylarından birini en iyi şekilde anlatmaya çalışan önemli bir film.


İstanbul, Kur'anı Kerimde dahi yazmakta olan bir şehir, o yüzden tarihimize baktığımız zamanda da birçok Padişah tarafından fethedilmek için kuşatılmış ama hiç kimseye nasip olamadan hüzünle sonuçlanmış. Daha ki Fatih Sultan Mehmet gibi azimli, güçlü bir padişah kuşatana kadar o padişah almak için bir çok yol denemiş hepsinde de başarısız olmasına rağmen hiç bıkmadan yılmadan devam etmiş daha ki gemileri karadan yürüterek denize taşıması gibi parlak fikir aklına gelene kadar.

Evet ufakta olsa tarih bilgisinden sonra filmi izlemeyenler için filmin konusu hakkında bilgi vermek gerekirse, 'Babası II. Murat'ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet'in kafasında gerçekleştirmesi gereken ilk öncelik Bizans İmparatorluğu'nun son toprağı olan Konstantinapolis'i Osmanlı Devleti'ne katmaktır. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa genç padişah hiçbirinden feragat etmeyecektir... Osmanlı Devleti'ne çağ atlatarak imparatorluğa taşıyan Fatih Sultan Mehmet'in 1451 yılında henüz İstanbul'u alma planları yaptığı dönemden başlayan film, Ulu batlı Hasan'ın hayat hikayesinden de bahsediyor.'
Hoşça kalın.

Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.