Siz hiç çocuğunuza karşı mahcup, çaresiz olduğunuz anlarınız oldu mu?  Benim oldu da :(( ve bunun üstesinden henüz nasıl geleceğimi de b...

Satranç öğrenmek
Siz hiç çocuğunuza karşı mahcup, çaresiz olduğunuz anlarınız oldu mu?  Benim oldu da :(( ve bunun üstesinden henüz nasıl geleceğimi de bilmiyorum. Resmen çaresiz haldeyim... :(

Şimdi bana ne oldu  neden mahcup oldun ki diye sorduğunuzu duyar gibiyim? İsterseniz hemen cevap vereyim.  Oldu, çünkü bu günlerde benim büyük oğlum Emir kreşe gittiğini önceki postlarım da söylemiştim hatırlarsanız. İşte oğlumun o kreşte birde satranç  dersleri var. Canım oğlumda bu satranç öğrenme konusunda o kadar çok hevesli ki anlatamam, bizde onun o istek ve hevesine karşı evde de oynasın diye satranç takımı aldık. Aldık almasına ama, aramızda satranç bilen yok oğluşum da tek başına oynamaktan sıkılıyor

-Anne, baba hadi sizde gelin belabel (beraber) oynayalım
çocuklarda satranç öğretmekdiye zavallı bir beni bir babasını çağırıyor. Ama ne yazık ki ne eşim; nede ben bu satranç oyunundan hiç anlamıyoruz.

Bazen zorla ağlayarak bizi oturtuyor yanına
-ben size öğletirim (öğretirim) diye ama, nafile olmuyor!... Daha küçük olduğu için oyunu bize anlatamıyor, biliyor ama anlatamıyor. O yüzden bizde bir bahane ile konuyu değiştirmeye çalışıyoruz.

İskambil kağıtları, okeydir,tavlasıdır ve buna benzer tüm oyunlardan anlarız, oynarız. Ama şu satranççı öğrenmemişiz, bilmiyoruz. :(

Bir üst kattaki  komşu biliyormuş sırf ondan öğrenmek için arada ona gidiyorum. Oğluma daha fazla rezil olmayalım diye. Onun o küçücük gözünde bizi her şeyi bilen biri olarak kalmaya devam etmek istiyorum. Bir satranç yüzünden bir nebzede olsa gözünden düşmek istemiyorum.

Şimdi o komşu sayesinde yeni yeni bir şeyler öğrendim: Fiyonk düz gider çapraz yer, at le gider gibi buna benzer şeyler ama yinede tam bilmiyorum.

Bazende düşünmüyor değilim ''acaba kursuna mı gitsem?'' diye aslında fenada olmaz hani ana-oğul gider orayı toza dumana katar geliriz hıhııı

çocuklarla satranç oynamak

Velhasıl kelam olay bundan ibaret arkadaşlar, hani bir söz vardır ya 'boynuz uzayınca kulağı geçermiş' diye ne kadarda doğru bir sözmüş. Resmen bu konuda oğlum bizi geçmiş durumda.

Peki ya sizin buna benzer durumlarınız var mı? yoksa bu benim eksikliğimden mi kaynaklanıyor? inanın bana bunu çooook merak ediyorum.


Herkese hayırlı akşamlar dilerim.


Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım

Rugan ayakkabıları, ince topuklu, yumurta topuklu, dolgu topuk, platformlu, babet tarzında renk renk desen desen çeşitleri olan ve bir...

Rugan ayakkabıları, ince topuklu, yumurta topuklu, dolgu topuk, platformlu, babet tarzında renk renk desen desen çeşitleri olan ve bir bayan giydiği zaman ona ayrı bir şıklık ve güzellik katan bir ayakkabı eşitidir.

Benin rugan ayakkabı sevdam daha çocukluğumdan gelen bir şeydir. Benim çocukken kırmızı renkte önü fiyonklu bir çift rugan ayakkabım vardı.:)) ahhh o günler ahhh ne güzel günlerdi... Çok iyi hatırlıyorum ki o ayakkabıyı babam bana bayramlık için arife günü almıştı.O ayakkabıları o kadar çok beğenmiştim ki ayağımda paralana kadar giymiştim.

Herneyse fazla uzatmayayım, o gün bu gündür rugan ayakkabılara karşı ayrı bir sempatim vardır. Ancak biliyorum ki rugan ayakkabılarının bakımı da biraz zordur. Onun için size daha önceden bildiklerim vede ikbal gürpınarın programında duyduğum birkaç bilgiyi aktarmak istiyorum. Umarım işinize yarar.
-Rugan ayakkabılarının çatlamaması için, daima ılık bir yerde saklanması gerekiyor.

-Ayrıca rugan ayakkabılarını arada sırada su buharına tutmak ve soğan sürerek parlatmak ayakkabının uzun ömürlü olmasını sağlarmış.

-Çok kullanılmış ayakkabılarda çatlaklıkları yok etmek için, çatlaklara hint yağı sürüp ayakkabıyı kaynar suyun üzerine tutup ayakkabının buharı tamamen emmesini sağlayın daha sonrasında ise yağlı bir pamukla bir kaç dakika ovun.

-Bazen yeni aldığımız ayakkabılar sıkarsa eğer öyle bir problem varsa iç kısmını sirkeli bir bezle silinir sonrasında ise bezi ayakkabının burun kısmına bezi sokarak bir gece buzdolabında bekletilir.

-Bol ayakkabılar ise çorapların kaçmasına ve nasırlara sebep olurlar, halbuki bununda bir çaresi var. Ayakkabının derisinin topuk kısmına ara sıra bir mum parçası ile ovun göreceksiniz ki bu dertlerin hepsi kaybolacaktır.

                 

    Herkes bol muhabbetli bir gün diler..
Hoşça kalın.
Bana Ulaşabileceğiniz Diğer Sosyal Hesaplarım
Bumerang - Yazarkafe

UYARI

Bu blogta yer alan tüm yazılar bana aittir. Söz konusu içerikler benim iznim olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.